חינוך

מטרות

הקרן תיזום תעודד ותסייע לפעילויות שמטרתן קידום החינוך בישראל, וזאת, בין היתר, בדרך של העמדת תרומות, מענקים, מלגות או בכל דרך אחרת שיקבע הדירקטוריון, ובכלל זה:

  • תמיכה בגופים או בפעולות, שנועדו להביא לקידום החינוך בתחומים אלה, ולהשגת מצוינות בהם.
  • תמיכה בהקמת תשתיות לקידום החינוך בישראל, וזאת בדרך של שיתוף פעולה עם גופים וארגונים הפועלים בתחומים אלה.
  • תמיכה וסיוע לארגונים ויחידים העוסקים ופועלים בתחום זה.

אוכלוסיית היעד כוללת ילדים ונוער מאזורי פריפריה חברתית ו/או גיאוגרפית.

הקרן תומכת כיעד מועדף בתכניות ייחודיות לילדים ונוער בתחום הבלתי פורמלי, וכן במיזמי הנצחה למורשתו של אלי הורביץ (ז"ל).

ארגונים בהם תומכת הקרן

 מלגות לעמותת מלח הארץ

עמותת מלח הארץ קמה בשנת 2009, ופועלת בקיבוץ עין גדי. היא מפעילה מכינה קדם צבאית, המאפשרת לנוער בפריפריה להגשים את עצמו, ולהתגייס לצה"ל לתפקידים משמעותיים. ב-9 שנות פעילותה עברו דרכה 80 חניכים, שכולם התגייסו לצה"ל, ויש להם כיום כבר שלושה קצינים: נער מאשדוד בנח"ל, נער (אתיופי) מרמלה – בשריון, נער מפרדסיה – בלוט"ר, וכמו כן לוחם (אתיופי) בשייטת 13. הקרן תומכת בפעילות העמותה באמצעות מלגות לימוד.

אתר עמותת מלח הארץ

 מכון אלי הורביץ לניהול אסטרטגי באוניברסיטת ת"א

הקרן התחילה לתמוך במכון בשנת 2013. היא רואה בפעילות המכון יעד חשוב לתמיכה. למכון יש תוכנית פעילות יישומית ומחקרית, עדכנית, מאתגרת, מגוונת ומעניינת.

קישור: אתר מכון אלי הורביץ לניהול אסטרטגי

כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה (פורום קיסריה)

הקרן החליטה לתמוך בכנס, שהפך לאחד הפורומים המשמעותיים לדיון אסטרטגי בתחומי כלכלה וחברה, שהיו קרובים מאוד לליבו של אלי הורביץ (ז"ל). היא תומכת בו מאז 2013.
כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה- המכון לדמוקרטיה

 קרן  מלגות ע"ש המנוח חמיס ווסאם ז"ל

בשנת 2013 החליטה הקרן לתמוך בפעילות הייחודית של ארגון זה, המחלק מלגות לסטודנטים ערבים ויהודים כאחד. אחד מעקרונות קרן חמיס הוא, שהתרומות תתבססנה הן על תורמים יהודים והן על תורמים ערבים, כדרך לקידום השיח וההדדיות בין שני המגזרים.

 בית ספר יד"ע קירית ביאליק

בית הספר פועל תחת מיז"ם יד"ע – ליאו באק. מדובר בפרויקט ייחודי של הקמת רשת בתי ספר, המיועדים לאוכלוסייה מוחלשת, בפריפריה החברתית-כלכלית של ישראל, מתוך כוונה לאפשר לילדי בית הספר לקבל את הביטחון והיכולת להגיע להישגים לימודיים גבוהים, ולהרגיש שייכים ומשמעותיים בחברה הישראלית. רשת זו פועלת ברוח רשת אמריקאית הנקראת KIPP (ידע הוא כוח), ונקראת בישראל יד"ע (ידע, דרך ארץ, עצמה פנימית). בית הספר הראשון הוקם בשכונת צור שלום בקרית ביאליק. בית הספר צומח, ויש בו כיום שתי שכבות, כיתה א' וכיתה ב' וכ-100 תלמידים. ילדים אלו אינם שותפים לפעילות חוגית מעבר לשעות בית הספר, ולכן בית הספר מנסה לאפשר חשיפה והעשרה רחבים ככל האפשר, תוך הבנה שפעילויות אלו הן היוצרות את הפער המרכזי בין ילדים הגדלים באזורי מצוקה, לילדים שמשפחותיהם מסוגלות לאפשר לעצמן מימון פעילויות מעבר למערכת החינוך הפורמאלית. אחת התוכניות בהן החליטה לתמוך הקרן החל משנת 2015, עוסקת בקידום האומנות בקרב הילדים בתוך בית הספר לאחר השעה 16:00: חוג ריקודים אתיופי, וכן חוג נגינה, בו יועסקו נגנים יוצאי חבר העמים.

 עמותת אשר רוח בו

העמותה הוקמה משנת 2011, ומקדמת פעילות של מכינה קדם צבאית במצפה רמון, עבור נוער בסיכון. היא מעודדת פעילות תרבותית, חינוכית, וחברתית כחלק מהכנת הנערים לשירות משמעותי בצה"ל. הקרן החליטה לתמוך בעמותה משנת 2015.

עמותת אשר רוח בו

עמותת בית חם לכל חייל

עמותת בית חם לכל חייל הוקמה בינואר 2010 על מנת לסייע לחיילים בודדים, לחיילים ללא עורף משפחתי ולחיילים נזקקים ולאפשר להם להשלים שרות צבאי מלא ותקין.
מייסדי העמותה זיהו את המצוקה של חיילים נזקקים שאינם מצליחים להתקיים ללא תמיכה כלכלית מהבית, וכן את הקושי של חיילים בודדים, המנותקים ממשפחותיהם, אשר ממתינים לפתרונות דיור ומתמודדים עם קשיים רבים מול גורמי הצבא.
העמותה מספקת פתרונות מקיפים הכוללים דיור, משפחות מאמצות, תמיכה רגשית וכלכלית, עזרה בזמן החלמה מפציעה, טיפול בחיילים משוחררים בשורה של נושאים וביניהם, מלגות לימודים, פתרונות דיור והשמה בעבודה. העמותה מכוונת את מאמציה לעבר אתגרים אשר אינם מטופלים על ידי צה"ל ומהווים עמוד תווך לאלפי חיילים ובני משפחותיהם. הקרן החליטה לתמוך בעמותה בשנת 2015.
קישור: בית חם לכל חייל

עמותת אור שמחה

כפר הילדים ′אור שמחה′ הוקם בכפר חב"ד בשנת 1970 כמוסד טיפולי בתנאי פנימייה מלאים עבור ילדי עולים מארצות חבר העמים ובוכרה. עד מהרה המוסד התפתח והחל לקלוט ילדים נוספים מכל רחבי הארץ, אשר הזדקקו לסידור חוץ ביתי בשל מצוקה כלכלית או תפקודית של משפחתם. כיום אור שמחה מוכרת ע"י משרד הרווחה כפנימייה טיפולית והיא ביתם של כ 270 ילדים ובני נוער בסיכון גבוה בגילאי 6-18 אשר הוצאו מביתם, ילדים ונערים מכל המגזרים של החברה הישראלית – חרדים, דתיים, מסורתיים ואוכלוסייה כללית. מרביתם מופנים ע"י משרד הרווחה.
הקרן החליטה לתמוך בשנת 2015 במיזם חינוכי-חברתי בתחום אומנות העץ לנוער בסיכון

אור שמחה

מתנ"ס בערבה

מתנ"ס ערבה העמותה לקידום הקהילה בערבה, הוקמה בשנת – 1978 וממוקמת ביישוב ספיר בלב הערבה, באמצע הדרך בין המושב הצפוני למושב הדרומי. העמותה הינה הארגון היחיד הפעיל באזור בתחומי הרווחה, החינוך והקהילה ; היא שואפת לתת מענה לכל צרכיהם של תושבי האזור בהתחשב במגבלות הריחוק הפיסי והנגישות למשאבים, וההתמודדות עם קשיים ומכשולים הנובעים מהבידוד והפרישה הגיאוגרפית של יישובי המועצה. באזור קיים בית ספר אחד בלבד בו לומדים כלל ילדי הערבה, כך שנוצר מצב של מענה חינוכי מוגבל וחוסר שיוון והזדמנות עבור התלמידים בערבה בהשוואה לחבריהם במרכזי הערים. לפיכך, העמותה שמה דגש מיוחד על פיתוח והפעלת תכניות בתחום החינוך לילדי האזור, על מנת לחזק את מערכת החינוך המקומית.
הקרן החליטה לתמוך בשנת 2016 במיזם החינוכי "מדע במדבר", אשר במסגרתו יתקיימו לימודים ומפגשים התנסותיים בכיתות ייעודיות במתנ"ס ערבה הממוקם במרכז הערבה ונגיש לכל הישובים. התכנית מהווה סינתזה בין סביבה ייחודית לפעילות מדעית בזכות החדשנות, רוח החלוציות והיזמות באזור.

המרכז לקידום הלמידה בחיפה

המרכז לקידום למידה חיפה הוקם בשנת 1989 והוא הגוף המקצועי המוביל בחיפה בטיפול בילדים ומתבגרים עם לקויות למידה. המטרה היא להבטיח שכל תלמיד עם לקות למידה בחיפה רבתי יממש את הפוטנציאל שלו ללא תלות במוצאו, דתו ומצבה הכלכלי-חברתי של משפחתו, וישתלב במערכת החינוך הרגילה ובקהילה.
הקרן החליטה לתמוך בשנת 2016 בתכנית "ברוח טובה" שנועדה להעלאת מודעות במערכת החינוך היסודית הערבית בחיפה לתחום של לקויות למידה ולהעשרת ארגז הכלים הפדגוגי של המורים.
קישור: המרכז לקידום הלמידה חיפה

כיוונים

עמותת כוונים הינה עמותה צעירה אשר הוקמה ביוני 2003 במטרה לקדם צעירים עם צרכים מיוחדים תוך עידוד להשפעה ומעורבות בקהילות בהן הם חיים ולהשגת שליטה והשפעה על מסלול ההתפתחות האישי שלהם.

העמותה נוסדה ע"י בוגרי בי"ס מנדל למנהיגות חינוכית ומבוססת על ניסיון רב שנים של מקימיה שנולד מתוך עבודה עם צעירים בעלי נכויות וזיהוי קשייהם. היא פועלת בשיתוף עם משרד הרווחה, המוסד לביטוח לאומי, ג'וינט ישראל-אשלים ומוסדות אקדמאיים. שירותיה ניתנים בפריסה ארצית לכל מגזרי האוכלוסייה.

קהל היעד של העמותה כולל אנשים עם מוגבלויות בגילאי 10 – 40, ובכללן נכויות פיזיות, נכויות חושיות (עיוורים וכבדי ראייה, חרשים וכבדי שמיעה) או נכויות הנגרמות כתוצאה ממחלות כרוניות ותסמונות נדירות, בקרב בעלי אינטליגנציה נורמאלית.
הקרן החליטה לתמוך בשנת 2016 בתכנית "כנפיים" המיועדת להכנה לחיים עצמאיים לצעירים (גילאי 18-30) עם מוגבלויות.
קישור: עמותת כיוונים

ארגון SOS

האגודה הישראלית לכפרי ילדים SOS הוקמה ב- 1981 כדי לקדם את רווחתם של ילדים ונוער בסיכון, במצוקה וללא עורף משפחתי, בגילאי 6-23 מכל הארץ. החזון: כל ילד שייך למשפחה וגדל באהבה, כבוד ובטחון.

את החזון הזה מממשים באמצעות הפעלת כפרי ילדים ומסגרות תומכות בקהילה. בהם העמותה מעניקה בית חם, מקדמת את שלומם והתפתחותם התקינה של הילדים ומקנה להם כלים להתמודדות ושילוב במערכות החינוך והחברה. כיום, הארגון מסייע לכ- 300 ילדים ונוער בכלל מסגרות העמותה ופועלים לקידום זכויותיהם.
הקרן החליטה לתמוך בשנת 2016 בחוגי העשרה המתקיימים בעמותה.
קישור: ארגון SOS

מכינת תבור

העמותה הוקמה בשנת 2010 בעיר נצרת עילית כדי לטפח מנהיגות חילונית צעירה בעלת זהות יהודית וציונית וערכים הומניסטיים. העמותה מציינת שההקמה נעשתה מתוך "אמונה שזהות יהודית ציונית היא בסיס לחיים של משמעות ועשייה, למעורבות חברתית ולאזרחות פעילה.

היא קרקע להבטחת הישארותה של אוכלוסייה איכותית ומשכילה בארץ. היא יסוד לקיומם של ערוצי הידברות בין חילונים, דתיים, ויהדות התפוצות. היא תנאי לכושר עמידה לנוכח האתגרים הניצבים בפתחה של מדינת ישראל והעם היהודי, והיא חיונית לכינונה של תרבות ישראלית היונקת את זהותה וערכיה ממקורותיה".

העמותה מקדמת מספר תכניות: מכינה קדם צבאית, תכנית עולים לתבור ( הכנה קדם צבאית לעולים בודדים מחול) ותכנית קשת.
הקרן החליטה לתמוך בשנת 2016 בתכנית "קשת" לקידום מנהיגות ארצית בבתי ספר תיכוניים.
קישור:מכינת תבור

עמותת נירים

באפריל 2002 , בקרב של שייטת 13 נגד מחבלים בשכם, נפל רס"ל ניר קריצ'מן. מפקדו וחבריו ביקשו להנציחו במיזם חינוכי ייחודי. עמותת נירים שהוקמה על שמו, שמה לה למטרה להיות נושאת הדגל בכל הנוגע לחינוך למצוינות של נוער ישראלי בסיכון גבוה, שנשר, או נמצא בסכנת נשירה, ממסגרות חינוכיות פורמאליות.
נירים יוזמת ומפעילה, בחסות שייטת 13 , תכנית חינוכית טיפולית המעניקה למאות בני נוער בסיכון גבוה, הזדמנות נוספת, – לעיתים האחרונה, לחזור אל חיק החברה כאזרחים התורמים לעצמם, למשפחתם ולמדינה. אנו עובדים בפיקוח חסות הנוער של משרד הרווחה וזוכים להערכה רבה בזכות הישגנו בטיפול בנערים ונערות בקצה הרצף החברתי, אשר נפלטו ממערכות החינוך ומהחברה והידרדרו לפשע, סמים ואלכוהול.

אנו מציבים רף גבוה בגרות מדעית מלאה, גיוס לשירות משמעותי בצה"ל, – מעורבות חברתית והתפתחות אישית כיעדים ברי השגה, ומפעילים תכנית חינוכית טיפולית חדשנית ולא שגרתית למען הגשמתם, בשתי מסגרות ייחודיות: כפר הנוער נירים (פנימייה לבני נוער שהוצאו מביתם בצווי בית משפט) ונירים בשכונות (תכנית בתוך הקהילה).
הקרן החליטה בשנת 2016 לתמוך בתכנית כפר הנוער של נירים.
קישור: עמותת נירים